آسیاب زنبیل یزد یا مخروبه ای از بی فرهنگی ما؟

آسیاب زنبیل یزد یا مخروبه ای از بی فرهنگی ما؟

آسیاب زنبیل از بناهای تاریخی و ثبت ملی شده در محله صفائیه یزد است که هر چند مخروبه‎‎ای از آن باقی نمانده ولی تاکنون هیچ اقدامی نیز برای مرمت و حفظ آن نشده است.

دوشنبه 23 مهر 1397 ساعت 22:25

این بنای تاریخی که در خیابان عدالت محله صفاییه و در مجاورت بناهای تازه‌‏‏ساز شهر یزد واقع شده و جالب تر این که تابلوی ثبت ملی آن بر روی دیوار این بنای مخروبه به چشم می‌‏‏آید. آسیاب زنبیل مربوط به اواخر دوره قاجار است و در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ولی تاکنون هیچ اقدامی برای بازسازی و مرمت این بنا نشده است.

محمدرضا فلاحتی، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان یزد در مورد علت بی‌توجهی به این بنای در حال تخریب می‌گوید: مالک اصلی این آسیاب نیز هنوز مشخص نیست لذا نمی‌توان هیچ اقدامی برای مرمت و بازسازی این بنا انجام داد.

وی اضافه می‌کند: در حال حاضر تنها سر در این آسیاب باقی مانده و قابل رویت است و بخش اصلی آن در زیر زمین قرار دارد.

به گفته این مسئول، سازه مذکور هم‌اکنون در اختیار ستاد فرمان حضرت امام(ره) است و همانطور که گفته شد از آنجایی که مالک اصلی آن مشخص نیست نمی‌توان هیچ اقدامی برای مرمت و بازسازی این بنا انجام داد.

وی می‌گوید: بر طبق قانون، حتی اگر بنایی به ثبت ملی رسیده باشد، بدون اجازه مالک آن نمی‌توان برای ساخت و مرمت آن اقدامی کرد ولی با توجه به ثبت ملی شدن آن، مالک نیز نمی‌تواند هیچ گونه دخل و تصرفی در سازه به وجود بیاورد اما اگر بنا بر هر دلایلی هم این سازه تخریب شود، مالک موظف است این بنا را عین به عین بسازد .

فلاحتی درباره اقدامات انجام شده برای حفظ سازه بنا عنوان می‌کند: در صورت مشخص شدن مالک و رضایت وی، برای بازسازی آن از سوی میراث فرهنگی اقدام خواهد شد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

تعداد بازدید : 2087

ثبت نظر

ارسال